Slab signal - digitalna kabelska televizija

Odgovori
Uporabniški avatar
gost
Prispevkov: 978
Pridružen: 03 Apr 2008, 10:15
Kontakt:

Slab signal - digitalna kabelska televizija

Odgovor Napisal/-a gost »

Pozdravljeni,

v stanovanjski hiši smo naročeniki digitalne kabelske televizije, ki se uporablja na treh televizorjih. Stvar načeloma lepo deluje, le na eni televiziji se pojavljajo motnje v obliki kockanja, ki je sploh izrazito pri HD programih.

Za problematičeni televizor je iz omarice speljan kabel, ki pa se najprej deli z delilnikom Teleste DSS2 (na prvi sliki) tako, da je nanj priklopljen še en starejši televizor za gledanje zgolj analognih programov. Na kabel je kasneje nameščen še en delilnik, na katerem je potem poleg omenjenega televizorja s težavami, še nameščen modem za internet in telefonijo. Drugi delilnik je ECO LINE ES 02+ (druga slika).

Zanima me, kako bi lahko odpravil težave s kockasto sliko na televizorju. Ali bi bilo dovolj, da omenjene delilnike nadomestim s kakšnimi drugimi ali bi bilo potrebno mogoče namestiti kakšen ojačevalnik signala. Kabel za težaven televizor je precej dolgi (sega a podstrešje in nato v mansardno stanovanje) in deloma poteka zunaj hiše.

Prosim za kakšen nasvet, kako bi lahko čim enostavneje odpravil težave s slabim sprejemom oz. kockanjem digitalne slike.

l.p.
Damjan


Slika
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Kabelska za 3 TV in internet povratni pas ojačeano

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Rešitev je več.
1. Najenostavnejša je da dokupite ojačevalnik, ki ga montirate čim bližje izvoru signala. Ojačevalnik mora imeti povratni pas, ki je lahko pasiven. Eden takšnih ojačevalnikov je AS036R65. Delilniki ostanejo lahko vaši.
2. Morda bi v vašem primeru že zadoščealo, da bi samo delilnike zamenjali z odcepniki in ojačevalnika sploh ne bi za začetek kupovali. Vključitev odcepnikov v takšno zaporedno inštalacijsko vezavo je v vašem primeru smiselnejša kot pa z delilniki, kot imate vi. Ni pa tudi hudo narobe to kar imate.
Obe zgoraj predlagani rešitvi pa nista 100 %, saj na kvaliteto slike vpliva vsekakor kvaliteta signala, ki pride v objekt in pa v veliki meri kvaliteta koaksialnih kablov in konektorskih spojev. Brez zamere do vas ali vašega monterja, konektorji kot so videti po vaših slikah ne izgledajo najbolje.

3. V kolikor bi imel sam pri vas proste roke in ob upoštevanju , da imate položene dovolj kvalitetne kable potem bi vašo inštalacijo uredil po spodnji sliki. Mimogrede sem vas sploh prav razumel? Imate tako shemo? Se modem priključuje na vtičenico ali na kakšen delilnik?
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Uporabniški avatar
gost
Prispevkov: 978
Pridružen: 03 Apr 2008, 10:15
Kontakt:

Razlika med delilniki in odcepniki

Odgovor Napisal/-a gost »

Hvala za hiter in jedrnat odgovor!

Najprej bi vprašal, kakšna je sploh razlika med delilniki in odcepniki? Razmišljam, da bi poskusil obstoječa delilnika zamenjati z odcepnikoma, hkrati pa bi na novo namestil vse konektorje. Prosim, če mi lahko predlagate primernejše konektorje in kako izboljšati obstoječe spoje, ki najbrž res niso najboljši (domačea montaža :oops: ).

Moja obstoječa shema vključuje dva delilnika in dve televiziji ter modem. Modem je priključen na drugi delilnik. Prav tako digitalna televizija, na kateri opažam slabši sprejem.
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Razlika med delilniki in odcepniki

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Na zgornji shemi, ki sem jo narisal , lahko vidite, da sta odcepnika različenih odcepnih vrednosti, vaša dva delilnika pa imata približno enako dušenje na izhodu to je okrog 3-4 dB. Kaj to pomeni? Vaš delilnik slabi proti bližnjemu TV 4 decibele, ravno tako proti naslednjim TV slabi enako recimo okrog 4 dB. Odcepnik pa, vedno jih zlagamo smiselno, pa odcepi proti bližnjemu TV recimo 9 dB, proti nadaljnim TV in vtičenicam pa slabi bistveno manj, to je pri tem odcepniku je to samo 1,8 dB, ki jih v nadaljevanju inštalacije še kako krvavo potrebujemo, če je vse skupaj na meji. Zaradi tega je tudi razklop večeji s čimer zmanjšamo možnost interferenčenih motenj. Z manjšanjem nivoja, ki še ostaja v inštalaciji tudi zmanjšujemo v nadaljevanju odcepne vrednosti. Jaz konkretno sem za drugi odcepnik uporabil takega ki slabi na odcepu 6 dB.
Dobri konektorji so kompresijski ali krimp konektorji, vendar za nekatere potrebujete posebne klešče, nekateri so tudi samozatezni za katere ne potrebujete orodja primer: http://www.antene-zupancic.si/konektorj ... -1019.html . Pri teh konektorjih morate vedeti, da na vsak kabel tudi ne pašejo.

Mnenja sem da boste z odcepniki že marsikaj izboljšali, morda pa še vedno ne dovolj, da bo zadeva funkcionirala kot je treba.Vprašanje koliko vam manjka da prestopite tisti prag, ko bo zadeva še delovala brez ojačevalnika.
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Uporabniški avatar
gost
Prispevkov: 978
Pridružen: 03 Apr 2008, 10:15
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gost »

Super! hvala za obrazložitev.

Se pravi z odcepniki lahko poskrbim, da signal manj slabi za nadaljnje uporabnike.

Bom poskusil torej z odcepniki in s konektorji, ki ste mi jih predlagali.

Opazil sem še, da je v vaši shemi linija za modem razdeljena zgolj z vtičenico. Kako funkcionira takšna vtičenica? Sam sem bil mnenja, da lahko signal delim le z delilniki ali odcepniki.
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Dejansko so odcepniki, sodobnejša oblika klasičnih prehodnih vtičenic . Prehodne vtičnice so bile nanizane ena za drugo po posameznih nadstropjih. Sploh je to sedaj v teh čeasih , ko nisi dolžan nikomur odpirati vrat, lahko velik problem v večestanovanjskih blokih. Bodisi, da nekdo "strokovno" sam poseže v sistem ali pa, kot sem že nakazal, ne spusti serviserja v stanovanje in vsi spodnji uporabniki imajo lahko zaradi tega velike težave pri sprejemu. Odcepnike pa sedaj večinoma montiramo po hodnikih in preko njih oskrbujemo posamičena stanovanja.
Ravno tako je pri DATA vtičenicah. Navsezadnje je to neke vrste odcepnik, še bolje kar kretnica saj frekvenčeno bolj selektivno razdeli signale na DATA, RA in TV. Zaradi slednjega so te vtičnice boljša rešitev kot delilniki. Poznamo prehodne in končene DATA vtičnice.
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Uporabniški avatar
gost
Prispevkov: 978
Pridružen: 03 Apr 2008, 10:15
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gost »

Pozdravljeni,


Jaz imam podoben problem, kar se tiče kvalitete slike: HD programi občasno dobijo motnjo kockanja.

Kar se tiče napeljave je pa sledeče: Iz omarice je speljan koaksialni kabel, ki se nato preko (mislim da odcepnika) razdeli na dva koaksialca, vsakega za svoj televizor. Na izhodu za vsak kabel je na delilniku navedeno 3,8 dB. krajši (5m) je speljan do starejšega televizorja - analogni programi, daljši (10m) pa do tistega z motnjami na HD programih. Na koncu daljšega kabla, pred vhodom v televizor je bil pred kratkim nameščen s strani operaterja slabilnik 3dB, ki je malenkost izboljšal sliko.

Zanima me, kako to, da je kljub daljšemu kablu potreben slabilnik in ali je potreben celo močenejši od trenutnega, da bi izboljšal kvaliteto slike?
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Kvaliteta kabla je včeasih lahko usodnejša od njegove dolžine. Pri vas itak to niso nobene dolžine. Da lahko je težava v premočenem signalu, vendar ker ne veste kakšen slabilnik oziroma katere vrednosti v dB uporabiti, je najboljša rešitev eden izmed variabilnih nastavljivih attenuatorjev. Najdete jih na http://www.antene-zupancic.si/advanced_ ... cription=1 .
V kolikor ima analogna slika zrnca ali druge motnje v sliki, poskušajte slabilnik montirati pred vaš delilnik.
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Uporabniški avatar
gost
Prispevkov: 978
Pridružen: 03 Apr 2008, 10:15
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gost »

Pozdravljeni!
Zadnje čease imamo težavo s signalom kabelske TV in sicer:
-v poznih večrnih in zgodnjih jutranjih urah se nam pojavlja, da je slika boljša kot ob drugih urah;
-ko je slika slabša, to pomeni, da določenih kanalov sploh ni ali pa je slika kockasta;
-imamo tri TV-je, vendar je pred čeasom bila slika normalna pri isti inštalaciji;
-klicali smo operaterja in je on brez pregleda ugotovil, da imamo slabo vtičenico in inštalacijo.

Kaj predlagate?
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Slabi kabli, stare ali nove neprimerne vtičnice (ni vseeno kakšna vtičenico se montira, okrasni okvirčeki in barve niti približno niso važni pri slabljenju) konektorji, delilniki, odcepniki, ojačevalniki, vse to res vpliva na kvaliteto sprejema.
Za začetek predlagam zamenjavo kabla in vtičenic potem pa po potrebi nameščeanje ojačevalnikov.
Od kablov in vtičenic predlagam http://www.antene-zupancic.si/koaksialn ... -p-58.html od vtičenic pa (če ni interneta) http://www.antene-zupancic.si/povezoval ... p-161.html
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Uporabniški avatar
gost
Prispevkov: 978
Pridružen: 03 Apr 2008, 10:15
Kontakt:

Re: Slab signal - digitalna kabelska televizija

Odgovor Napisal/-a gost »

Pozdravljeni.
Zanima me slededeče.

V hiši imamo 2 televiziji vezani na kablsko. Pri spodnji tv je vse ok. Na drugi v drugem nadstropju pa je težava v slabem signalu. Kaj 73%, kvaliteta pa 53%. Gabla sta razdeljena pri samem vstopu kabla v hišo z razdelilnikom. Na vsakem izhodu je označeno 3.7 dB jr pa od 3-2500 MhZ. Na drugi tv je končna vtičnica. Kaj bi predlagali za boljši signal?? Lp Gregor
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Re: Slab signal - digitalna kabelska televizija

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Slab kabel, dolžina kabla, slaba ali neprimerna vtičnica so lahko vzrok za preveliko slabljenje. Če je vse s signalom, ki do vas pride v redu in če inštalacija ni katastrofalno slaba, potem lahko takoj ob vstopu signala v vaš objekt namesto delilnika namestitee katerega izmed ojačevalnikov, ki je hkrati tudi delilnik. Recimo eden izmed naslednjih dveh- bodite pozorni na interneteni pas. http://www.antene-zupancic.si/advanced_ ... cription=1
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Odgovori