SLO, HRT in ORF z dvema antenama v okolici Maribora

Zunanje in sobne antene, združilniki, ojačevalniki ...
Odgovori
Uporabniški avatar
gost
Prispevkov: 978
Pridružen: 03 Apr 2008, 10:15
Kontakt:

SLO, HRT in ORF z dvema antenama v okolici Maribora

Odgovor Napisal/-a gost »

Potreboval bi vaš nasvet.
Nisem poznavalec antenske tehnike, zato bom napisal po domače. ( upam, da boste razumeli, kaj hočem povedat ). Gre za sprejem dvb-t programov prek dveh strešnih anten. Anteni sta montirani na strehi na Sp. Voličina, občina Lenart . To je širša okolica Maribora. Imam direkten pogled na pohorski oddajnik oddaljen cca. 25 km zračene linije, teren proti Avstriji je odprt brez hribov, dreves , zgradb. Hrvaška smer pa je bolj zaprta, hribovita.

Težava :pred cca. letom dni so mi začeli kockat oz. nekaj moti hrvaške programe.
Najprej doma TV, rtl 2, sedaj še hrt3, hrt4 ( kanal 36 ).

Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Vaših naprav, razen seveda anten, ki spadata v nizki oziroma srednji razred kakovosti, ne poznam.
Sam bi se kot laik, brez nekih inštrumentov, lotil zadeve tako, da bi postopno po posameznih antenah preveril, kako se posamezni sprejemi obnašajo, če je na sistem priključena samo ena antena in to brez delilnikov, ojačevalnikov in napajalnikov. Ko bi določil najprimernejšo anteno za posamezno smer bi začel z dodajanjem ojačevalnikov , potem še dodatne antene za drugo smer in šele na koncu še delilnike.
Vsekakor imamo v naši trgovini verjetno primerno opremo za vaš primer, vendar že zdaj povem, da tu nekega velikega ugibanja glede na to, da že neko opremo imate s katero ne gre najbolje, niti ne bo potrebnega. Takoj se je potrebno lotiti najboljše (najdražje) opreme in če še z njo ne bi bili uspešni je potrebno k hiši priklicati nekoga, ki ima na vašem območeju izkušnje z montažami.
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
sept
Prispevkov: 8
Pridružen: 17 Dec 2008, 16:35

Odgovor Napisal/-a sept »

Takoj ko bo mogoče grem na streho. Trenutno ne morem do anten, ker je na strehi dobrih 30 cm snega. Razmišljam v tej smeri, da bi antena THREESTAR S ostala za sprejem SLO in AVSTRIJE, za HRV programe pa ena od vaših anten z ustreznim priborom. V mislih imam :
TELEVES DAT HD 75 BOOS, SIGMA 9 HD PWR.
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Preden poveste rezultate s strehe, vam že v naprej sugeriram, mislim, da najboljšo anteno za ORF in HRT (predvidevam, da imate slednjega v vertikali) in to je Fracarro antena LAMBDA. Veče o njej na http://antene-zupancic.si/trgovina/cata ... ts_id/1165
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
sept
Prispevkov: 8
Pridružen: 17 Dec 2008, 16:35

Odgovor Napisal/-a sept »

Hvala za predlog.
Predvidevam, da bi bila ta antena obrnjena direktno na hrvaško smer, ker je signal od tam šibkejši. Ali bi bil sprejem ORF dovolj dober, čprav bi bila antena usmerjena vstran od avstrijskega oddajnika ( oddajnik je v okolici Gradca ). Signal bi prihajal direktno za anteno. Na kakšen ojače. se priklopijo antene, ki sprejemajo samo določeno št. kanalov?
Tudi na ojače. na katerem so širokopasovne antene.
Vem da postavljam malo čudna vprašanja a vseeno hvala.
sept
Prispevkov: 8
Pridružen: 17 Dec 2008, 16:35

Odgovor Napisal/-a sept »

Pri vas naročeno anteno LAMBDA 5143802 sem zmontiral.

Kot ste svetovali sem priklopil vsako posamičeno ( threestar S , iskra p-2845 f ) in lambdo na receiver brez ojače. usmer. itd.( na krajši veji uporabljam receiver in starejšo TV, na daljši veji pa lcd LG ).
SLO in ORF deluje na krajši veji z vsemi antenami ( kvaliteta signala med 80-100 % ) na daljši pa signala ni.
Hrvaški nimajo signala.
Z ojače. in usmernikom ( na dva TV-ja ) pa so najboljši razultati z lambdo verti. in horiz. v vseh smereh, vendar še vedno dela težave HRT signal. Na daljši veji je kockanja več. Ostali dve ant. delujeta najboljše za SLO programe. Na vertikali HRT-ja ni.

Kako naj zadevo peljem naprej ?

Lambdo bi uporabil za ORF ( kanali 23,26,29 ), za SLO ( kanal 27 ) threestar S ali iskra.
Izbrati morava ojačevalec ( priklop treh ant. )
Pripeljat dovolj močean signal do TV-ja na daljši liniji,
Dodatno anteno za HRT ( sprejem kanalov 25,42,48 ), po možnosti dimenzijsko krajšo od lambde zaradi nihanja in tresenja droga ob vetru.

Potrebujem vaš strokovni nasvet za nadaljno košarico.
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Priključite na daljšo vejo digitalni zemeljski sprejemnik. Lahko, da je tuner v LG preslab ali pa preobčutljiv na kašne težave v zraku (sinhronizacija ...?) Kabel na daljši anteni je nov? kakšen delilnik uporabljate? Priključite daljšo vejo direktno brez delilnika.
Kaj pa imate na 36 kanalu? Tudi zaradi njega sem imel v mislih Lambdo.
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
sept
Prispevkov: 8
Pridružen: 17 Dec 2008, 16:35

K - 36

Odgovor Napisal/-a sept »

Vlečeni so navadni koaksialni beli kabli. Kabli so stari dobri 2 leti.
Sem že razmišljal da bi jih zamenjal z kabli za zunanjo uporabo ker gre nekaj kabla zunaj po zidu in od ant do ojače. Nov je samo kabel od ojače. do usmernika. ( ta kabel ni izpostavljen zunanjim vplivom.)
Vprašanje :
Uporabniški avatar
gost
Prispevkov: 978
Pridružen: 03 Apr 2008, 10:15
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gost »

..zmanjšajte ojačanje na ojačevalniku na kakšnih 27 decibelov. Tole okrog 40 decibelov, kot je napisano, je za moje pojme in izkušnje mnogo preveče
sept
Prispevkov: 8
Pridružen: 17 Dec 2008, 16:35

Sprejem dvb-t v okolici Maribora

Odgovor Napisal/-a sept »

Zamenjal sem kable in konektorje ( CAVEL ), nivo ojačeanja na ojače. malo spremenil in anteni malo obrnil.
Z LAMBDO sem zelo zadovoljen, z njo sprejemam SLO ( K27 )in ORF ( K23, 26, 29 ) brezhibno.
Z THREESTAR S dobim K25, 48, 42 z Sljemena ( horizontalno ).

Z Ivanščice vertikalno pa sprejemam K44 in 36. Tu se pojavi vprašanje, kje je K48 z Ivanščice?
Ni ga ne na vertikali ne na horizontali.

Raje bi sprejemal signal z Ivanščice, ker je močenejši, ampak , ker ni bilo K48 sem anteno obrnil na Sljeme.

Povejte mi prosim katera antena v vaši ponudbi je enakovredna ali mogoče boljša od LAMBDE ANT 5143802 ? Nagibam se k temu, da bi zamenjal THREESTAR S ( HRT K25, 48, 42 ). Ob zelo slabem vremenu mi malo zakocka K42 z Sljemena. Mogoče bi se pojavil tudi K48 z Ivanščice.

Hvala za odgovor
Odgovori